درباره رالی ایرانی

فیلمی متفاوت در ژانری متفاوت

«رالي ايراني» اولین فیلمی است که با حضور ستاره های سینمای ایران در ژانر Reality Show ( رئالیتی شو ) ساخته شده است . تجربه ای که با طراحی سعید ابوطالب ، تهیه کننده و کارگردان مجموعه های متفاوتی در همین ژانر مثل مستند-مسابقه سرزمین دانایی ، فیلم – مسابقه های۷ روز و ۷ ساعت ، هفت شهر عشق و… آغاز شد و آرش معیریان کارگردان سینما در همان سیزن اول رالی ایرانی ، به این گروه پیوست و حالا این گروه با همان تیم بزرگ تهیه و تولید این ژانر را تجربه می کنند .
رئالیتی شو را شاید نتوان به معنای کلاسیک ، یک ژانر متفاوت نامید اما حتما یک گونه بدیع و جذاب است که با توجه به سرعت توسعه تکنولوزیک صنعت سینما و ساده شدن و همگانی شدن فیلمسازی نگاه خیلی ها به آن معطوف شده است .
نمایش واقعی وقتی بعنوان یک گونه یا سبک حرفه ای در سینما مورد توجه قرار میگیرد ، دیگر به معنی دوربین مخفی یا روایت ضد قصه نیست بلکه حالا یعنی روایت پیچیده رفتارهای خودآگاه و ناخودآگاه بازیگران حرفه ای سینما و تلویزیون وقتی در شرایط پیش بینی نشده قرار می گیرند .
حالا بازیگر می داند که توسط دوربین های متعددی احاطه شده است و میداند که ماجراهای پرخطر و دقیق و طراحی شده ای در اطراف او اتفاق می افتد و او در واقع ناخواسته در کانون این وقایع قرار خواهد گرفت . او در مسیر پرشتاب جریاناتی قرار میگیرد که از فبل معین و محاسبه شده است و حالا رفتار عادی یا آمیخته با نمایش او در موقعیت ایجاد شده یک نمایش واقعی یا رئالیتی شو را بوجود می آورد .
اين گونه برنامه‌سازي در ايران تازگي دارد گرچه در كشورهاي صاحب این صنعت هم تقريبا از سال ۲۰۰۰ به بعد مرسوم شده است.
در فيلم ـ مسابقه‌ي «رالي ايراني» یک فیلمنامه‌ي دقیق وجود دارد که تنها گروه کارگردانی جزئیات آن را می دانند. و بازیگران تنها از بخشی از قصه مطلع می‌شوند؛ رفتار و نوع برحورد آنها با وقایعی که پیش رو دارند ؛ می تواند مسیر قصه را تغییر دهد . این در حالی است که گروه طراحان و کارگردانی تصور می کنند همه احتمالات را در نظر گرفته اند و مثل یک گیم یا بازی همه اتفاقات احتمالی را پیش بینی کرده اند و برای رویایی با آن برنامه دارند. بنابراین فقط بازیگران نیستند که در شرایط پیش بینی نشده قرار می گیرند بلکه گروه برنامه ساز هم هر لحظه شگفت زده میشود .
در این فیلم بازیگر به خود واقعی اش نزدیک میشود و این هیجان انگیزترین لحظه های رئالیتی شو را رقم میزند .
بازیگری در این ژانر کار سهل و ممتنعی است . بازیگر باید باهوش، توانمند از لحاظ قدرت ذهنی و بدنی و نیز سریع الانتقال باشد. هیچ متن و دیالوگی وجود ندارد و خیلی از اوقات کارگردان در صحنه حضور ندارد. پس این فیلمی است که کارگردان و بازیگران با هم میسازند.
با این توصیفات مشخص است که تولید این پروژه نیازمند یک گروه تولید بسیار عظیم و حرفه ای است و البته گروه برنامه ساز باید تجربه و تمرین لازم در لوکیشن های قطعی و احتمالی فیلم را داشته باشند.

تیم سازنده اولین فیلم – مسابقه رالی ایرانی

طراح و تهیه کننده: سعید ابوطالب
کارگردان : آرش معیریان
بازیگران :
محمدرضا فروتن و سیروان خسروی الناز شاکردوست و بهنوش بختیاری
نیما فلاح و سحر ولدبیگی
فرزاد حسنی مجری-داور

طراح صحنه و لباس : یاسر سنایی
مدیر تولید: امیرحسین علیزاده
سرپرست تدوین : حسین بیات
ویدیو گرافیک : یاسر سنایی
موسیقی : آرمان‌موسی پور
سرمایه کذار : محمد رضا مصباح

گروه سازنده رالی ایرانی ۲ :
طراح و تهیه کننده : سعید ابوطالب
کارگردان : آرش معیریان
طراح صحنه و اجرا : یاسر سنایی
جانشین تهیه : علیرضا تهرانی
تدوین : حسبن بیات
موسیقی : محمد فرشته نژاد
ویدیو گرافیک : یاسر سنایی
سرمایه گذاران : سعید ابوطالب ، محمد صادق سهلانی

صاحب امتیاز E-namad (نماد اعتماد الکترونیکی): سعید ابوطالب